Paweł Jelonek na Hipnotyzer Lewy 7b (fot. Agata Szkup)
Kamienna Góra – hasło, które każdemu się gdzieś o uszy obiło, ale na temat którego nic konkretniej nie dało się stwierdzić. Czy fajna, czy duży rejon, czy każdy się powspina i gdzie to właściwie jest? – to pytania, które nękały nas aż do tej jesieni, kiedy Kamienna stała się jedną z najpopularniejszych i najmodniejszych miejscówek do bulderowania.
Kamienna Góra to niewysokie wzniesienie (704 m n.p.m.), które znajduje się w malowniczym lesie we wsi Pokrzywno, niedaleko Polanicy Zdrój. Rejon usiany jest dużą ilością kamieni piaskowcowych, na których do dziś wytyczono ponad sto naprawdę zacnych linii. Powspinają się tu wszyscy, od początkujących, poprzez średnio zaawansowanych, aż do zawodników. Każdy znajdzie coś dla siebie – siłowe przewieszenia i trikowe bulderki, mantle oraz naprawdę czujne połogi. Na miłośników adrenaliny czeka natomiast kilka podnoszących ciśnienie highballi.
Wizytówką rejonu jest Skała Dziób, na której znajdują się trudniejsze buldery. Mowa tu o Archimedesie 7C i Pryzmacie 7B+. Ten pierwszy to wręcz idealny dach, który pokonujemy „na misia”, a drugi to piękne siłowe zginanie po dobrych chwytach. Kawałek dalej znajdziemy Rubikon 7C, który biegnie dość wysokim kantem. Buldery takie jak Joga 7B, W Ciul Daleko 7A+, Kordylina 7A czy Staropolanka 6C+ to wręcz obowiązkowa pozycja do zrobienia! Na skale Prosiaczek znajdziemy kilka nieco łatwiejszych klasyków. Każdy, kto chciałby uwierzyć tarciu, musi odwiedzić Połogi Trójkąt, gdzie kluczowa jest praca nóg. Dla bardziej zaawansowanych wspinaczy polecam nowości, takie jak Zielony Muppet 7C+ i Achilles 8A.
Suche i chłodne dni to najlepszy czas do wspinania w tym rejonie. Takie warunki zazwyczaj panują tu jesienią, zimą oraz wiosną. Pamiętajmy, że nie można wspinać się w mokrym piaskowcu, ponieważ struktura skały jest osłabiona i prowadzi to do ukruszenia chwytów.
Miejmy też na uwadze podstawowe zasady zachowania się w lesie oraz kilka prostych reguł wspinacza z klasą.
1. Parkuj w wyznaczonych miejscach – kategorycznie zabrania się wjazdu do lasu, nieprzestrzeganie tego zakazu może doprowadzić do zamknięcia rejonu!
2. Nie niszcz roślinności – zbieraj swoje śmieci!
3. Wspieraj lokalną społeczność poprzez nocowanie w pobliskich kwaterach (cena noclegu waha się w granicach 25–35 zł za noc).
4. Nie krzycz, nie przeklinaj, pamiętaj, że nie jesteś sam i nie każdy sobie tego życzy.
5. Po skończonej sesji bulderowej usuń ze skały większość magnezji oraz tick marki.
6. Dawaj jak najlepszy przykład innym – zwracaj uwagę osobom nieprzestrzegającym zasad – nie pozwól, by zamknięto rejon!
Dojazd
Rejon Kamienna Góra znajduje się kilka kilometrów od Polanicy Zdrój. Dojazd z Polanicy jest bardzo prosty, ale należy zwracać uwagę na znaki drogowe. W centrum Polanicy skręcamy w drogę nr 388 w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej. Jedziemy około czterech kilometrów dość krętą drogą i następnie skręcamy w prawo w stronę wsi Pokrzywno.