PRZYJACIELE
Newsy
2022-06-10
Akiyo Noguchi bezproblemowo na Euro Trash 8A+


Każdy pasjonat boulderingu bez wątpienia kojarzy postać Akiyo Noguchi - brązowej medalistki Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Możliwe też, że obiła Wam się o uszy nazwa popularnego Euro Trash 8A+, a więc ostatniego sukcesu Japonki.

Wspomniany problem znajduje się w Little Cottonwood Canyon w Utah. Będąc w bliskim sąsiedztwie z Salt Lake City - jednej z lokalizacji zawodów Pucharu Świata IFSC -  rejon jest często odwiedzany przez światowej klasy wspinaczy. Chętnie wstawiają się oni w lokalne klasyki na Euro Roof, takie jak 
Grand Illusion 8C+, Euro Roof Low8B, czy właśnie wspomniany już Euro Trash. Ten ostatni szczególnym zainteresowaniem cieszy się wsród pań - w przeciągu ostatniego roku padł on łupem takich mocnych zawodniczek jak Amerykanki Natalia Grossman, Brooke Raboutou, Thea Wulff czy Katie Lamb. Wszystkie uporały się z problemem dosyć szybko (Brooke go wręcz sflashowała), więc nic dziwnego, że również Akiyo pokonała balda bezproblemowo. 

Co do samej Japonki to jest ona bez wątpienia jedną z tych wspinaczek, których poczynania warto uważnie śledzić. Zwłaszcza te boulderowe ;) W latach 2008-2019 rok w rok stawała na podium Pucharu Świata w tej dyscyplinie (poza sezonem 2016, w którym zajęła niewdzięczne 4 miejsce). W tym czasie cztery razy na jej szyi zawisło złoto. Sukcesami może pochwalić się również w kontekście Mistrzostw Świata, na których, chociaż nie zdobyła najwyższej lokaty, to radziła sobie naprawdę dobrze. W jej ręce wpadły bowiem trzy srebra (2007, 2018 i 2019) oraz trzy brązy (2005 w prowadzeniu, 2014 i 2015 w boulderingu). Chociaż Japonka w swojej karierze skupiała się raczej na panelowej wspinaczce, to nie stroniła jednak od wyjść w skały. Przed stopowaniem Euro Trash na jej koncie były już dwa problemy o wycenie 8A+: Aguni (Mizugaki, 2014) oraz A Maze of Death (Bishop, 2016).

Biorąc pod uwagę status emerytowanej zawodniczki, spodziewamy się większej ilości podobnych przejść w wykonaniu Akiyo. Na takim poziomie nawet wspinanie ‘bez napinki’ owocuje wysokimi notami. 

Jeżeli chcecie zobaczyć Akiyo w akcji, to jej wstawki obejrzycie 
tutaj. Po udaną próbę pokonania Euro Trash przewińcie do 5:20. :)


źródło: 8a.pl
zdjęcia: Albert Ok

 

Komentarze
Dodaj komentarz
 
 

kontakt | współpraca
Copyright 2024 bouldering.pl & GÓRY
goryonline
bouldering
jura
nieznane tatry