Jak się okazało dzięki wdrapywaniu się na kamyki można podreperować nieco domowy budżet:-) Nie tak dawno informowaliśmy o powstaniu rankingu PZA, który w założeniu miał być wykorzystywany do późniejszego przyznawania dofinansowań. Wczoraj dotarły do nas pierwsze informacje kto i ile zarobił na głaźnictwie za przejścia w sezonie 2012.
Mężczyźni:
1. Marcin Berger - 5800 zł
2. Paweł Jelonek - 4400 zł
3. Łukasz Dudek - 2200 zł
4. Maciej Kalita - 1400 zł
5. Michał Ginszt - 700 zł
Kobiety:
1. Sylwia Buczek - 5000 zł
2. Paulina Kalandyk - 3600 zł
3. Aleksandra Taistra - 1200 zł
Jak widać chyba niedługo będziemy mogli przeczytać o mocnych przejściach Bergera, Ramba oraz Sylwii i Pauliny w Rocklands:-). Swoja drogą, jako że PZA przewiduje również dofinansowania dla juniorów, ranking może nieco namieszać w wychowaniu małych Polaków:
"Mamo, ja chcę do szkoły..."
"A zrobiłeś już campus? Nie? No to wracaj do piwnicy! Tylko nie zapomnij porannej porcji kreatyny gówniarzu! I nie zapomnij zrobic biceps i triceps jak chcesz na wakacje pojechać, bo Sławek już dogania cię w rankingu"
Czy takie sceny zagoszczą na stałe w polskich domach? Pożyjemy zobaczymy...
A poniżej oficjalne oświadczenie PZA:
Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do wpisywania swoich przejść [
www.ranking.pza.org.pl/register] i udziału w projekcie Narodowego Rankingu Wspinaczki Skalnej PZA [
www.ranking.pza.org.pl/]. Im więcej osób będzie brało w nim udział, tym większe szanse na pozyskanie wyższych środków, dofinansowania dla większej ilości zawodników, w wyższych kwotach. Chcielibyśmy aby w przyszłości dofinansowania objęły większą liczbę osób (zwłaszcza juniorów) a nie tylko pierwszą piątkę.
Narodowy Ranking Wspinaczki Skalnej PZA uruchomiony został w czerwcu i znajduje się w fazie ciągłej rozbudowy. Istotą rankingu jest rejestrowanie swoich przejść w wirtualnej bazie danych oraz porównywanie ich z przejściami innych wspinaczy. W zamyśle jest to także pomocne narzędzie do archiwizowania dorobku polskich wspinaczy skalnych, docelowo - bogata baza danych.
W obecnej formie jest to jedyna oficjalna płaszczyzna rywalizacji pomiędzy zawodnikami uprawiającymi wspinaczkę skalną w Polsce.
Ranking jest przeznaczony dla wszystkich wspinaczy, którzy szukają stabilnej internetowej platformy pozwalającej na archiwizowanie swoich skalnych dokonań. W NRWS klasyfikowany może być każdy wspinacz, wystarczy się wcześniej zarejestrować.
źródło:
www.pza.org.pl